Welcome to the South Western Golf Association Men's Golf Web Site

Our website has been designed to give quick access to items of interest for members of the Geelong District and for visitors to the area

 

 

Order of Merit

Final Results of the 2016/17 Order of Merit are:

2016/17 Order of Merit Winner (Gross)    Stewart Drayton; 2nd Brad Dunn; 3rd Riley Siketa

2016/17 Order of Merit Winner (Nett)        Paul MacDonald; 2nd John Anderson; 3rd Simon Trickey

The 2017/2018 Men's Vin Nivarovich Order of Merit Conditions can be downloaded HERE

 

SWGA 45th Annual Championships - March 5th and 12th

District Championships - Final Results

Winner                                        Steve Symons (13th Beach)        142

Runner Up                                Stewart Drayton (13th Beach)    148

A Grade Best Nett                    Andrew Parker (Colac)                142

B Grade Winner                        Tavae Sauni (Winchelsea)           

C Grade Winner                        Jeremy Larcombe (Colac)

Veteran's Winner                    Greg Welsh (Colac)                        149

Champion of Champions        Ben Henkel (Curlewis)                149

Big thanks to Colac Golf Club and East Geelong Golf Club for hosting the event.

 

Geelong Advertiser Supporting Local Golf

Ryan Reynolds, Geelong Advertiser journalist, is asking all clubs to submit items of interest such as big events coming up, results from key competitions or outstanding individual feats for the Golf Page. Every story, no matter how small, will be considered. Photos are always welcome to help promote the page and local golf.

The Golf Page will run every Tuesday and items are required by Monday morning.

Ryan would also like copies of Club Newsletters to assist in developing the page.

Ryan's contact details are:

Phone 5227 4471 Email ryan.reynolds@news.com.au

 

2017 Senior Pennant

The Revision 6 Draw is available to view and download (27th February 2017)

The Conditions of play for 2017 are available to view and download

 

2017 Junior Country Regions Championship

Congratulations to the South Western District team who successfully defended the title at Rosebud Country Club. The team of Ethan Reeves, Max Green, Max Edmanson, Harry Smith, Lachie Bassett, Thomas Hanson, James Daglas, Mitchell Crabbe, Max Miraglia, Jack Martin and Ben Henkel performed extremely well with 6 of the team finishing in the top 15 individual scores.

L to R: Ethan Reeves, Max Green, Max Edmanson, Harry Smith, Lachie Bassett, Thomas Hanson, James Daglas, Mitchell Crabbe, Max Miraglia, Jack Martin, Ben Henkel, Chris Crabbe

Coming Events

Use the Underlined Dates to download the Entry Forms

 

March 26th    Men's Pennant - Round 2 Refer pennant fixture
March 31st Veteran's Pennant - Final Queens Park
March 31st Veteran's Presentation Dinner 7pm East Geelong
     
April 2nd Men's Pennant - Round 3 Refer pennant fixture
April 3rd Junior Open Tournament Barwon Valley
April 9th  Men's Pennant - Round 4 Refer pennant fixture
April 10th Junior Open Tournament The Sands
April 10th Veteran's Stableford Ocean Grove
April 14th Good Friday Appeal Charity Day Bannockburn
April 14th to 16th Open Tournament Colac
April 23rd Men's Pennant - Round 5 Refer pennant fixture
April 25th    Ex-Servicemen's Event Torquay
April 30th    Men's Pennant - Round 6 Refer pennant fixture

Please forward any information you wish publicised to our Web Site  Manager

 

This site was last updated on March 27th 2017