GDVGA Pennant Results

Home Page Fixture Pennant

 

Round 5 - Monday, 2nd March 2015

Played at The Sands

 

Division 1
The Sands 1 H'cp Versus Clifton Springs 1 H'cp Result
George Richards 27 Lost to Ken Smedley 16 2 Down
Ron Smith 17 Lost to Alan Chapman 15 1 Down
Geoff Caddy 9 Halved Alan Bult 15 Square
Phil Coulter 8 Defeated Noel Colbert 11 2/1
Alan Hartley 8 Defeated Warren Binder 7 2 Up
Contest   Halved   2.5/2.5
Curlewis H'cp Versus Barwon Valley H'cp Result
Ross Shimmen 23 Lost to Genen McManus 14 4/3
Phil Humphries 18 Lost to Scobie Dohnt 13 2 Down
Clem Powers 9 Defeated Graeme Hardy 11 3/2
Ray Drady 9 Defeated Kevin McFarlane 11 4/3
Tim Ludowyk 7 Defeated David Kelly 9 3/2
Contest Won By Curlewis   3/2
Lonsdale 1 H'cp Versus Portarlington 1 H'cp Result
Bruce MacPherson 26 Lost to Dereck Wright 23 1 Down
Richard Olsen 15 Halved Ian Flanders 23 Square
Graeme Burns 13 Defeated Barry Stewart 19 6/5
Alan Maloney 11 Halved Ron Peacock 18 Square
Graham Douglas 6 Lost to Stephen Steele 17 1 Down
  Contest Won By Portarlington 1   3/2
Anglesea H'cp Versus Ocean Grove H'cp Result
Graeme Mills 22 Defeated John Hubble 27 3/2
Col Favre 18 Lost to Garry Downes 20 6/4
Geoff Trethowan 18 Lost to Richard Wheeler 16 3/2
Allan Foster 11 Defeated Russ Stringer 16 2 Up
Bruce McDonald 11 Defeated Peter Hoskin 16 2/1
  Contest Won By Anglesea   3/2
Division 2        
Portarlington 2 H'cp Versus Queen's Park H'cp Result
Dave McKeon 19 Lost to Les Hutchinson 21 4/3
Steve Janson 16 Defeated David Lappin 20 4/2
Colin Isbel 13 Lost to Graeme Rabbas 19 7/5
Brian Hazell 10 Defeated Murray Host 18 1 Up
Alan Sweeney 9 Lost to Rod Fisk 14 4/3
  Contest Won By Queen's Park   3/2
Torquay H'cp Versus Clifton Springs 2 H'cp Result
Ed Featherston 17 Lost to Neil McGuinness 23 2/1
Ken Ballard 15 Halved Gary Franklin 23 Square
Greg Brinsmead 15 Defeated David Moore 23 2 Up
Barry Hewitt 13 Lost to Don McPherson 19 5/3
Ross Duff 8 Defeated Joe Azzopardi 14 2/1
Contest   Halved   2.5/2.5
East Geelong H'cp Versus Lonsdale 2 H'cp Result
Ron Kozak 18 Lost to Peter Waters 29 5/4
Adrian Dunne 17 Lost to Alan Yeatman 19 2/1
Tony Stewart 16 Defeated Paul Heseltine 16 1 Up
ennett 15 Defeated John Manley 10 6/4
Geoff Campbell 12 Defeated Graham Trevaskis 8 1 Up
Contest Won By East Geelong   3/2
Bye:               The Sands 2